Vítejte na stránkách obce Skřinářov

Obec Skřinářov

 

 

 

 

 
Skřinářov je malá obec ležící ca 12 km východně od Velkého Meziříčí a ca  10 km severovýchodně od Velké Bíteše.

Nachází se  v jižní části Českomoravské vrchoviny, čemuž odpovídá nejen nadmořská výška obce 560 metrů , ale i ráz okolní krajiny. Skřinářov je obklopen kopcovitou krajinou ( Na Skalách 654 m.n.m, Malý kamenný vrch 592 m.n.m., Svatá hora 679 m.n.m) s poměrně hustým zalesněním v blízkém okolí.

Severně od obce leží Holinkovský a Balákovský rybník. Jediným přítokem těchto rybníků je Bílý potok pramenící nedaleko od obce mezi Svatou horou a Malým kamenným vrchem, v těsné blízkosti hájenky Na Rohách.

Sousedními obcemi jsou Osová Bítýška na jihu, Ondrušky a Březí na východě, Milešín a Rozseč na severovýchodě, Heřmanov na severu,  Kadolec na severozápadě a Ořechov na západě. 

Přestože  první zmínka o obci pochází  již z roku 1364, nenachází se v obci žádné objekty s velkou historickou hodnotou. Za zmínku stojí pouze na návsi stojící  kaple Navštívení Panny Marie, která tvoří dominantu obce.

V obci je 73  domů se 154 trvale žijícími obyvateli.(stav k 30.9.2017)

Nedílnou součástí obce je chatová osada Skřinářov, která se rozkládá v lesích kolem Holínkovského rybníka. V této osadě je celkem  75 chat, které byly vystavěny převážně v 70-80 letech minulého století.

Skřinářov a jeho okolí je ideálním místem pro turistiku, cykloturistiku, houbaření,  koupání a rybaření. Je to nádherný kout přírody, který ocení zejména Ti, kteří si potřebují odpočinout od uspěchané doby, kteří chtějí relaxovat při procházkách po lesních cestách, kteří se chtějí alespoň o dovolené probouzet a usínat za zpěvu ptáků, kteří chtějí pozorovat  srny při raní pastvě.

Je to prostě místo, kde stojí za to žít…místo, které je našim domovem.