Vítejte na stránkách obce Skřinářov

Údolím Bílého potoka

Údolím Bílého potoka

Údolí Bílého potoka, který pramení nedaleko Skřinářova, je překrásným místem, které určitě stojí za to navštívit. Níže je popsána  jedna z možností jak Údolím Bílého potoka projet. Není však zdaleka jedinou.
 

Velká Bíteš – Na náměstí můžeme vidět původně středověkou radnici z 15. stol., přestavěnou v r. 1886. V bývalém českobratrském kostelíku je Městské muzeum.

Javůrek – V obci se v letech 1941–1942 ukrýval generál V. Luža, organizátor protifašistického odboje – na budově školy pamětní deska.

Údolí Bílého potoka (Bítýšky) – Bílý potok, zv. také Bítýška, pramení u Skřinářova a po 33,9 km ústí ve Veverské Bítýšce do Svratky. Na svém toku vytváří romantické, převážně lučinaté údolí s četnými meandry a skalnatými svahy. Dochováno i několik starých mlýnů, např. Lažanský, Hálův, Maršovský či Javůrecký. Vodní tok je osou přírodního parku Údolí Bílého potoka o rozloze 35,2 km2.

Devět křížů – Oblíbený motel u dálnice D1, pojmenovaný podle nedaleko stojících skutečných devíti dřevěných křížů. Připomínají tragédii z r. 1540, kdy zde odmítnutý nápadník zavraždil devět svatebčanů včetně ženicha a nevěsty. Oběti byly pochovány na místě vraždy a nad jejich hroby vztyčeny kříže.

Bělizna – V letních měsících můžeme využít rybník ke koupání.

Olšoveček – Přírodní památka, dva malé rybníčky se vzácnými druhy ryb a obojživelníků.


 

Údaje o výletu (trati):

Typ aktivity MTB Obtížnost střední Délka 43km Nastoupané metry cca 515m

Průjezdní místa: Velká Bíteš, Křoví, Spálený Mlýn, Ve Žlebě - rozc., Šmelcovna, Javůrek, Lesní Hluboké, Zálesná Zhoř, Stanoviště, Krokočín, Bělizna - ryb., Jindřichov, Nové Sady, Velká BítešJinou variantu cesty Údolím Bílého potoka naleznete zde.
Zdroj.
www.cykloserver.cz