Vítejte na stránkách obce Skřinářov

Zámek Osová

Zámek Osová

Zámek Osová, součást Osové Bítýšky, leží při jižním břehu rybníka Okolníku u stejnojmenné osady v kraji Vysočina. Zámek je čtyřkřídlá patrová budova. Nad průjezdem, do kterého vede kamenný most se dvěma oblouky, je hodinová věž.

Původní gotický hrad zřejmě založili na začátku 14. století příslušníci rodu pánů z Ronova, kteří se pak psali z Osové. V roce 1365 hrad získal markrabě Jan Jindřich. Od konce 14. století do roku 1529 patřil Osovským z Doubravice. Během této doby byl několikrát upravován a přestavován. V roce 1530 získali hrad Pernštejnové, kteří o něj však nejevili žádný zájem a nechali jej zpustnout. Další majitelé Ráječtí z Mírova dali hrad ve 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek, současně také upravili rybniční soustavu v jeho okolí. V roce 1638 poškodil zámek požár. V letech 1797 - 1945 patřil zámek Haugwitzům, kteří jej užívali jako letní sídlo a v roce 1835 založili severozápadně od zámku rozsáhlý anglický park. Po roce 1945 sloužil objekt jako hospodářská budova. V roce 1985 jej převzala Škoda Plzeň a zahájila jeho rekonstrukci na školicí a rekreační středisko. Obnova však zůstala nedokončena. Zámek je pro veřejnost uzavřen.

Více fotografií zámku najdete zde.

 

Použitý zdroj:

http://www.turistika.cz/mista/osova

   

Galerie Sýpka

 

Mezi Osovou Bítýškou a místní částí Osová leží asi 100 m od silnice v lesním ostrůvku velká budova. Je to barokní sýpka z roku 1669, která přináležela k zámku Osová. Sýpka byla hospodářským zázemím zámku a vždy tvořila dominantu krajiny. Tato budova byla dlouho využívána jako skladiště obilí. Se změnou technologie skladování, tedy v době, kdy se přecházelo na velkokapacitní sila, byla sýpka opuštěna a pro svůj velmi špatný stavebně-technický stav měla být demolována. Stavba nebyla využívána asi 10 let. V roce 1986 objekt zakoupili manželé Velkovi a zahájili rekonstrukci s respektováním jeho původního charakteru. V roce 1991 vzniklo sdružení "Ateliér Sýpka" jako sdružení pro nekomerční činnost na pomezí výtvarného a divadelního umění. V návštěvní sezóně jaro-podzim se v galerii Sýpka konají výstavy umělecké tvorby.

 

 Použitý zdroj:

http://www.nasemorava.cz/prezentace/1043osbi/pamatky.htm